Tagurpidi kõndimine: kasu kehale ja vaimule
Tagurpidi käimise idee pärinevat muistsest Hiinast, kus seda harrastati hea tervise tagamiseks. Tänapäeva maailmas on tagurpidi kõndimine saanud populaarseks Jaapanis, Hiinas ja mitmel pool Euroopas, kus inimesed praktiseerivad seda lihasmassi kasvatamiseks, sportliku saavutusvõime parandamiseks, tasakaalu arendamiseks jms.
Esiteks avaldub tagurpidi kõndides põlvedele väiksem surve ja põlveliiges liigub vähemas ulatuses, mistõttu sobib see liikumisviis suurepäraselt põlveprobleemide ja -vigastustega inimestele. Kuna tagurpidi kõndides ei löö kand vastu maad, vaid esmalt puutub maha varvas, võib vaagna asend muutuda ja sellega selgroo fassettliigeste liikuvus paraneda ning mõnele inimesele alaseljavalu põhjustav surve kaduda.
• Tagurpidi liikumisel saavad tööd need lihased ja teed selliseid liigutusi, mida muidu ilmselt harva kasutad, seetõttu on tegu suurepärase variandiga, mida parema sportliku tulemuse saamiseks oma harjutuskavva lisada.
• Tagurpidi kõndimisel saavad põlved vähem koormust ja põlveliigese liikumisulatus on väiksem, mis on kasulik põlveprobleemide ja -vigastustega inimestele.
• Tagurpidi kõndimine võib leevendada alaseljavalu, parandada reie tagalihase elastsust, põletada rohkem kaloreid ja rasva kiiremini kui tavalise kõndimisega, parandada tasakaalu ning isegi teravdada mõttetööd ja nägemist.
• Vali tagurpidi kõndimiseks kindlasti turvaline koht, näiteks jooksulint, kus pole ettejäävate takistuste otsa komistamise riski. Võid ka sõbral paluda olla sulle silmade eest, et ta teele jäävatest ohtudest teada annaks.
See võib olla küll vaid rahvajutt, aga öeldakse, et 100 sammu tagurpidi on võrdne 1000 sammuga ettepoole.
Miks on tagurpidi kõndimine hea?
Tagurpidi kõndimine avaldab kehale ja vaimule mitmel viisil kasulikku mõju.
Kasu vaimule:
- teadlikkus oma kehast kasvab;
- paranevad koordinatsioon ja ruumis liikumine;
- aitab ära hoida trennitüdimust;
- tõstab tuju;
- parandab unetsükleid;
- innustab mugavustsoonist välja astuma;
- hoiab vaimu ärksana;
- parandab mõttetööd ja kognitiivset kontrolli;
- parandab nägemist, võimendades aju üle.
Kasu kehale:
- teeb tugevamaks vähem kasutatud jalalihaseid;
- aitab kaasa põlvevigastuste paranemisele;
- parandab käimistehnikat ja vormi;
- arendab tasakaalu;
- põletab kaloreid;
- aitab püsida tervislikus kaalus;
- tugevdab luid ja lihaseid;
- suurendab energiataset;
- kiirendab
ainevahetust.
Kuidas tagurpidi kõndimist proovida?
Tagurpidi käia ja joosta saab muidugi ka õues, aga turvalisem on seda teha jooksulindil. Võib tunduda ohtlik joosta liikuval lindil selliste muudetavate sätetega nagu kiirus. Ent jooksulindil on käepidemed ja see on stabiilne koht, kus tagurpidi käimist/jooksmist harjutada.
Isegi kui oled jooksulindil käimise ja/või jooksmisega harjunud, peaksid allolevate juhiste järgimisel siiski ettevaatust rakendama. Alusta jooksulindil väikse kiirusega (u 1,5 km/h) ja seejärel mine üle kiiremale kõnnile (u 5 km/h).
Kui tunned, et tempo on natuke liiga suur, vähenda kiirust. Keskendu igale üksikule sammule, selle asemel et kiirustada. Pea meeles: turvalisus ennekõike. Alusta tasapisi ja suurenda kiirust järk-järgult sedamööda, mida kindlamalt end tunned.
„Elu on võimalik mõista vaid tahapoole vaadates, aga elama peame seda ettepoole vaadates.” Søren Kierkegaard
Kui kõnnime tulevikku tagurpidi, vaadates vastupidisesse suunda, saame näha kaugele tagasi juba toimunusse, lähiminevikku ja kaugemasse minevikku, neid sündmusi korrastada ja mõlemat minevikku seeläbi paremini mõista; me ei saa lihtsalt ringi pöörata. Kõik sündmused on ettenägematud, ükskõik kui hoolikalt neid ka ette ei kujutaks. Samamoodi on kõik ootused ja kavatsused olevikus kõigest ideede süsteem. Me ei saa nende poole liikuda nii, nagu ei lahutaks meid nende teokssaamisest mitte midagi peale tühja ruumi.
"Walking Backward Toward the Future" Jonathan Bricklin
7 vastust
Lisa kommentaar