Pea alaspidi rippumine – seljavenitus
Kuidas pea alaspidi rippumine kehale mõjub? Paljud inimesed arvavad, et pea alaspidi asend aitab leevendada seljavalu ja parandada rühti. See on tõsi.
Algajatele
Pea alaspidi asendisse tuleb alati liikuda rahulikult. Kasuta kallutuslauda: sellega saad kaldenurka reguleerida. Võid lamada horisontaalasendis, st nullkraadise nurga all, või täiesti pea alaspidi, st 90-kraadise nurga all. Kui koged ebamugavat kõrvalmõju, näiteks peavalu, pööra end väiksema nurga alla või ära kallutuslauda rohkem kasuta. Kui kasutad lauda esimest korda, kalluta end 20 – 30 kraadise nurga all, et mõne nädala jooksul sellise kaldenurgaga harjuda. Enne suurema kaldenurga võtmist peaksid sa end täiesti mugavalt tundma. Kasulik mõju – keha täielik venitus, paranenud vereringe ja rohkem pähe pääsevat hapnikku – tuleb esile isegi sellise väikse kaldenurgaga.
Kesktasemele
Kui oled 30-kraadise kaldenurgaga harjunud, saad jätkata juba 60 kraadi juures. Pea alaspidi asend on kasulik lülisambale, sest nii rakendub sellele gravitatsiooni tõttu kerge venitus. Venitamist kasutavad kiropraktikud klientide lülisamba lõdvestamiseks ja lülide vahele ruumi tekitamiseks. Kui lamada kallutuslaual pea alaspidi kahe kolmandiku ulatuses maksimaalsest kaldenurgast, saab lülisammast tänu gravitatsioonile loomulikul teel lõdvestada, kui oma keha lõdvaks lasta. Kallutamisel rakenduv tõmbejõud on osutunud tõhusaks koduseks vaagnavöötme venitamise viisiks. Kallutatud asendis tõmbab gravitatsioon nimmepiirkonna või alumise ala selgroolülisid üksteisest eemale.
Edasijõudnutele
Täieliku pea alaspidi asendi hoidmisega kaasnevad kõik venituse ja lülisambaga seonduvad kasulikud mõjud. Kõigil, kellel on näiteks sagedasest treenimisest kasvanud lihasmass või lihaspingeid, võiksid aeg-ajalt olla täielikus pea alaspidi asendis, et gravitatsioonijõud avaldaks suuremat mõju ning venitaks tugevamaid lihaseid ja pehmet kude. Kombineeri täielikku ja osalist kallutust ning tule iga 30 sekundi järel tagasi vertikaalasendisse. Selle asendite vahetamise meetodiga paraneb keha aineringe rohkem kui ilma pausideta üht asendit hoides. Teine variant on rippuda pea alaspidi 90 kraadi juures, kasutades selleks gravitatsioonisaapaid, mis on kinnitatud ukseavasse paigaldatud metalltoru külge. Siis ei saa kaldenurka valida, vaid üksnes otse pea alaspidi rippuda, aga ka nii avaldub lülisambale venituse ja lõdvestuse kasulik mõju. On leitud, et pea alaspidi rippumine vähendab alaseljavalu esinemist.
Hoiatus!
Teatavate tervisehäiretega inimestele võib pea alaspidi rippumine ohtu kujutada, sest verevool ajju suureneb ja keha on ebaloomulikult kaldu. Kallutatud asendit soovitatakse vältida inimestel, kellel on kõrge vererõhk, rohekae, luude nõrkus, südame- või vereringehäired. Rasedad ja rasvunud naised peaksid samuti enne kallutamise proovimist arstiga nõu pidama.
„How Hanging Upside Down Affects the Body“ SARKA-JONAE MILLER
4 vastust
Lisa kommentaar