Kuidas vaigistada seljavalu

Sellel postitusel on 6 vastust

Seljavalu on sümptom, mitte haigus.

Seljavalu ägedad episoodid on ebameeldivad, kuid mööduvad tavaliselt kiiresti.

Kuigi seljavalu näib tekkivat seljas, toimub tegelik valu tundmise protsess ajus.

Emotsionaalne reaktsioon võib süvendada valust põhjustatud vaeva.

Kaelavalul on palju ühist seljavaluga.

Võimlemine on seljale kasulik, kuid vältida tuleks järske jõulisi liigutusi.

Noortel on seljavalu põhjuseks rühivead ja ebaadekvaatne füüsiline aktiivsus.

1. Kõrvalda valu. Ükskõik, kas valu põhjustab lülisammas või lihased, selle kõrvaldamiseks on üks tee: paranda rühti, venita end ning tugevda selja-, kõhu- ja tuharalihaseid. Kui valu on äge, siis võta ka arsti kirjutatud valuvaigisteid, sest valu ei tohi kannatada.

2. Tunne enda keha. Palu terapeudilt kindlasti individuaalvõimlemist, et leida just sulle sobivad harjutused. Treeni  ka süvalihaseid, sest need kinnituvad otse lülisamba lülide külge. Neil lihastel on tähtis roll lülide stabiilse asendi hoidmisel, nad kaitsevad lülisammast ning hoiavad ära liigeste ülearuse liikuvuse

3. Leia sobiv treening. Igapäevasel liikumisel on su elus kindel koht. Leia meelepärane viis, kuidas oma keha tugevdada, tervendada ja hoida. Väga head on ujumine ja käimine, jooga ja pilates, võimlemine.  Ägeda seljavalu ajal ei sobi jooksmine, pallimängud ega alad, kus võib saada põrutusi.

 

4. Lase üle vaadata oma rüht. Tavaline on, et seistes lähevad põlved tahapoole n-ö lukku, nii aga vajub vaagen ära, selgroolülide asend üksteise suhtes muutub ja valu ongi käes.

5. Vaata üle oma töökoht. Istudes langeb alaseljale palju suurem koormus kui seistes või liikudes. Muuda töötooli, laua ja arvuti omavahelisi kõrgussuhteid nii, et su selg oleks kindlalt toetatud. Sääred on jalalabade suhtes täisnurga all. Õlad on vabalt ja taga. Kui pead õlgu ja käsi tõstetuna hoidma, tekivad õlalihastesse pinged ning varsti järgnevad pea­valud. Jalad toetuvad täistallaga maha puusade laiuselt. Tee igas tunnis 10minutine paus. Arvutiinimestele kohustuslik - tõuse püsti, kõnni, võimle veidi ja siruta end.

6. Lõõgastu. Selja lõõgastamine ei pruugi lülisamba probleeme parandada, küll aga aitab kontrollida valu. Heida pikali ja tõsta jalad üles või tõmmata põlved vastu rinda. Leia asend, milles vaagna kalle on sobiv ja surve lülisamba närvidele väiksem, nii et alaselg saab mõnusalt puhata.

7. Jälgi oma keha sellal, kui kummardad ja tõstad raskusi. Hoia sooja. Valutavale seljale toob leevendust soojaravi. Kui lihaspinged vähenevad, vaibub ka valu.

Eneseabivõtteid soovitas füsioterapeut Anu Toonverk.


6 vastust

PxWadqUDnc aUNGBTIWAq, 21. september 2020
lVTMKLpPxu juvCAnlFRwWKiE, 21. september 2020
gWTMuDYpxmJFOB vZCYIGpANWgEmnlz, 29. juuli 2020
NDOeAcEg pKinqDkLScZYVQw, 29. juuli 2020
KcARvQMZB QOLkoxqVIr, 9. november 2019
lhmoaeFYyPD QnuyXiPKI, 9. november 2019

Lisa kommentaar

Email again: